שר הפנים עצר נישואים אונליין בזום, הזוגות נהרו להתחתן

לפרטים והרשמה

  בתום הסגר המהודק, החליטו אפרת ולירון להינשא, הן הרגישו שזה בדיוק הזמן המתאים להן ועשו זאת באמצעות טקסט טרנס-אטלנטי שהתקיים במרינה באשקלון. מי שחיתן את הזוג המאושר היה באותה השעה בדיוק ביוטה שבארצות הברית וכל הטקס נישואין אזרחיים התבצע בעזרת פלטפורמת הזום – טכנולוגיה ששינתה עבורנו את החיים מקצה לקצה.

  אירועים בהם מתקיימים טקסי נישואים אזרחיים אונליין, דווקא בזמן הקורונה כשהיציאה מהארץ מוגבלת וארצות רבות סוגרות את שעריהן או מגבילות את הכניסה אליהן, היא פתרון מצוין ובר ביצוע עבור זוגות רבים מסורבי חיתון או להטב״ים. לאחרונה מצאו עצמם זוגות רבים מבצעים טקס נישואים אזרחיים ביוטה מבלי לצאת את גבולות ישראל, אפשר אפילו לומר, מבלי לצאת מהבית.

  ״זו תחושה מדהימה שיכולנו לעשות את זה פה מבלי לטוס״ אמרה לירון בהתרגשות אחרי שטקס הנישואין המרגש שלה ושל אפרת הסתיים. אלא שזמן קצר אחרי הפרסום בכאן 11 על הפתרון היצירתי שנולד בזמן הקורונה, התערב שר הפנים אריה דרעי והורה לעצור את רישום הזוגות במרשם האוכלוסין.

  ״זה לא שינה לנו, כי אנחנו יודעות שזה לא חוקי״ הוסיפה ואמרה לירון ובאופן מפתיע, דווקא ההתערבות של דרעי לא הרתיעה את הזוגות הרבים שביקשו להינשא בזמן הזה, אלא ההיפך. בתוך כשבועיים פנו למעלה מ 20 זוגות למדינת יוטה והספיקו להינשא דרכה באותו האופן שבו נישאו לירון וזוגתה אפרת.

  ״אנחנו דורשים רישום סטטיסטי בתוך משרד הפנים. הציפיה שלנו שהחוק כפי שהוא יישמר״ אומר עו״ד וולאד פינקלשטיין שמייצג את העותרים. לעומתו טוען פרופ׳ צבי טריגר מרצה בכיר למשפטים בבית הספר למשפטים במכללה למנהל כי ״יש פה תעודה רשמית של מדינה זרה וחייבים לכבד אותה, אבל אין בכך שרושמים אותה כדי להוות הכרה של מדינת ישראל בתוקף הנישואין״.

  כך או כך, כרגע מונחת ההחלטה לפתחו של בג״צ, שידון בבקשה ויצטרך להכריע אם לכבד את המסמך הרשמי של מדינת יוטה, או לתמוך דווקא בהחלטתו של שר הפנים אריה דרעי.

  ״חופש נגד שר הפנים״ כך נכתב בכתב התביעה שהוגש כנגד ההחלטה של שר הפנים לעכב את האישורים של מי שנישא באמצעות הטקס שנערך על ידי יוטה בשבועות האחרונים. שירה חופש העותרת הראשונה מבין כמה עותרים שכמעט קיבלה את האישור המיוחל אך זה נחטף ממנה בדקה התשעים בהתערבותו של השר דרעי, אמרה כי הם ילכו עם זה כמה שצריך ״עד הסוף, עד שיהיה פתרון״. והוסיפה כי ״כמות האנשים שפונה אלי היא מטורפת.״ נדמה שהדלת שנטרקה בפרצופם של רבים, הניעה רבים לעשות מעשה דווקא עכשיו ולהינשא בטקס אזרחי באונליין.

  ובינתיים השופט עוזי פוגלמן הורה למדינה להשיב לעתירה בתוך 30 יום ומומחים בתחום מעריכים שיהיה קשה לעצור את ההכרה בזוגות לאורך זמן.

  הזוגות מצידם נכונים להמשיך במאבק, הם מרגישים שזוהי חובתם כחלוצים וכי המאבק הזה יסמן את מה שיקרה בהמשך, מה גם שהם חשים כי אין כל סיבה לעכב את האישור שהוא אמנם פורמלי בלבד אך בעל משמעות רבה עבור אזרחי ישראל רבים שמופלים לרעה.

  נישואין אזרחיים בישראל הם עדיין בגדר חלום רחוק וסביר להניח שלא יקרו באקלים הפוליטי הקיים. אולם, לאלטרנטיבות שהיו קיימות עד היום, התווספה עכשיו עוד אופציה שיכולה בהמשך – גם כאשר הקורונה תיעלם מחיינו – להוות פתרון זול ומהיר עבור זוגות רבים שלהם המלחמה במוסדות המדינה ובמיוחד במשרד הפנים, היא לא המלחמה היחידה שהם צריכים לעשות.

  הכרה בנישואים אזרחיים שנערכו במדינת יוטה מבלי שהזוגות יצאו מהארץ
  סערת הנישואים אזרחיים בזום דרך יוטה: הוגשה עתירה לבג"ץ
  תפריט
  ×

  שלום!

  לחץ כדי לשוחח בצ'אט ב- WhatsApp

  × מה תרצו לברר?