סערת הנישואים אזרחיים בזום דרך יוטה: הוגשה עתירה לבג"ץ

לפרטים והרשמה

  בשבועות האחרונים התחוללה סערה כאשר עצר השר אריה דרעי עבור זוגות שנישאו נישואים אזרחיים ביוטה באמצעות פלטפורמת אונליין, את האפשרות להירשם כזוגות נשואים במרשם האוכלוסין, בטענה כי נישואים אזרחיים אונליין אינם תקפים.

  בעקבות כך הוגשה עתירה לבג״ץ באמצעות עו״ד וולאד פילקנשטיין המייצג מספר זוגות מסורבי רישום ובמקביל הוגשה תלונה לבורר הבינלאומי בהאג, כנגד מדינת ישראל ושר הפנים אריה דרעי. התלונה הוגשה לארגון HCCH והטענה היא כי מדינת ישראל הפסיקה לקבל מסמכי אפוסטיל.

  בתלונה נאמר כי מדינת ישראל מסרבת להכיר בנישואים הללו ומפרה את האמנה הבינלאומית לאופסטיל משנת 1961. (האופסטיל הוא ״חתימה״ רשמית על מסמכים ציבוריים ומשפטיים המעניקה אישור בינלאומי תקף בקרב כל המדינות החתומות על ׳אמנת האג. האופסטיל מאשר שהמסמך, האישור או התעודה שמקבל אדם במדינה אחת ומביא אותה למדינה אחרת הוא מקורי ורשמי ומאושר על ידי המדינה שהנפיקה אותו – סוג של חתימת נוטוריות בינלאומית)

  מה שמפתיע הוא, שהזוגות הראשונים שנישאו באמצעות פלטפורמת נישואים אזרחיים ביוטה דווקא הצליחו לקבל את האישור ממשרד הפנים. הם הגישו את המסמך והוא נבדק במהלך 50 יום ולאחר שנערכה הבדיקה הם הוזמנו למשרד הפנים להגיע ולהירשם כנשואים.

  באופן עקרוני הפלטפורמה אינה מהווה חתונה המתקיימת דרך האינטרנט אלא, חתונה שמתקיימת הלכה למעשה בארה״ב במחוז יוטה. כך מסביר עו״ד פינקלשטיין והזוגות שפנו לאפיק הזה בסך הכל חיפשו פתרון להינשא למרות הגבולות הסגורים וכי נישואים אזרחיים בישראל אינם אפשריים עבורם מבחינת החוק.

  הפתרון שנמצא עבורם הוא דרך פלטפורמה שנבנתה על ידי הלשכה של מחוז יוטה ומאפשרת לאזרחיה ולאזרחים של מדינות אחרות לנהל טקס בשטחה, כך שלאחר הטקס מקבל כל זוג תעודת נישואים שקיבלה אישור אפוסטיל משלטונות ארה״ב ובכפוף לאמנת האג. תעודה זו מוכרת בכל מקום ובכל העולם בלי יוצא מן הכלל.

  הבעיה התחילה כאשר אחת הנשים מהזוגות שכן הצליחו להירשם במרשם האוכלוסין כנשואים, פרסמה פוסט בפייסבוק שסיפרה על נישואיה, אל הפוסט הזה נחשף השר אריה דרעי והוא נתן הוראה בלתי חוקית בעליל לסגור את דלתות משרד הפנים לא רק מילולית אלא גם פיזית, בפני אותם הזוגות שביקשו להירשם כנשואים כשהורה לא להכניס אף אחד מהם.

  חשוב לציין שלנישואים אזרחיים באונליין יש תקדים במדינת ישראל מלפני כמה שנים כששני זוגות נישאו במחוז מונטנה על בסיס אותה הפלטפורמה. רק שאז לא עלתה כל שאלה כשהם הגישו את המסמך עם האפוסטיל למשרד הפנים שאימת אותו כמסמך אותנטי של שלטונות ארה״ב והעניק להם את האישור.

  התביעה שהוגשה לבג״ץ מתבססת על החוק במדינת ישראל שאומר שכל מסמך שמוצג בפני משרד הפנים ומאומת באפוסטיל הוא אותנטי ומחייב את יישומו. היישום הוא סטטיסטי בלבד, הוא לא הצהרת זכויות כאלה ואחרות. חשוב להבין שבכל הקשור לזכויות, לא אמור להיות למשרד כל עניין ולא מתפקידו לבדוק האם יש זכויות כאלה ואחרות לאותם הזוגות שנישאו. ובנוסף, למדינת ישראל אין כל בסיס חוקי לבקר שום תהליך שמתבצע בארה״ב או בכל מדינה אחרת.

  צריך להבין שאם המדינה לא תכיר בפלטפורמה הזו, המשמעות היא שהיא אינה יכולה להכיר גם ב כ 200 אלף סטודנטים שלומדים בזום בלמידה מרחוק. ולמעשה מה שיקרה בפועל זה שכל שנת 2020 עלולה לרדת לטמיון ואותם סטודנטים לא יוכלו להשלים את התואר שלהם.

  האופציה של קיום טקס נישואים במדינה אחרת בפלטפורמת אונליין, בוודאי מעלה חשש בפני מר אריה דרעי יו״ר ש״ס שמבין שאם האופציה תהיה נפוצה, כ 8,000 איש שמעוניינים להינשא בנישואים אזרחיים ולא עושים זאת מסיבות כלכליות או לוגיסטיות אחרות, יוכלו לעשות את זה בקלות ובפשטות ומכאן ההתנגדות הגורפת. שאם לא כן, אין אפשרות להסביר מדוע תעודת נישואים רגילה שבה לא מוזכר כיצד בוצע הטקס והיא משמשת כתעודת נישואים לכל דבר, מהווה מקור למחלוקת.

  שר הפנים עצר נישואים אונליין בזום, הזוגות נהרו להתחתן
  נישואי יוטה – בפעם הראשונה בישראל חתונה אזרחית מבלי לצאת לחו"ל
  תפריט
  ×

  שלום!

  לחץ כדי לשוחח בצ'אט ב- WhatsApp

  × מה תרצו לברר?