נישואי יוטה – בפעם הראשונה בישראל חתונה אזרחית מבלי לצאת לחו"ל

לפרטים והרשמה

  חתונה אזרחית במדינת יוטה, ארצות הברית בליווי משרד עורכי דין ישראלי ושופט מחתן המוסמך ע"י משרד המשפטים של מדינת יוטה, בארצות הברית.

  מהם נישואי יוטה?

  שנת 2020 הביאה איתה שינויים רבים במבנה כלל השירותים הניתנים לאזרחי מדינת ישראל. את השינוי המשמעותי, הרגשנו במשק חלש, סגירת האוכלוסייה בבתים וחוסר יכולת של זוגות רבים לטוס להתחתן בחתונה אזרחית בחו"ל כפי שנעשה עד היום. מאות זוגות פנו לקבל פתרון מהכנסת – וניסו להעביר את חוק השגרירויות שנפל על אף ששגרירות נורבגיה הסכימה לבקשה לחתן זוגות ישראליים בשטח הקונסוליה. ההתנגדות להצעת החוק הגיעה מכיוונם של חברי כנסת מש"ס ויהדות התורה שסירבו למצוא דרך להכיר בנישואים שמתבצעים על אדמת מדינת ישראל.

  בינואר 2019 נבחרה פקידת מחוז חדשה במחוז יוטה, אמיליה פוורס גרדנר, אשר יחד עם סגנה, ג'וש דניאלס, עשו מהפכה של ממש בכל הקשור להנגשה של שירותים הניתנים לציבור הרחב באמצעות טכנולוגיות מתקדמות. חלק ממאמצים אלו הייתה הקמת פלטפורמה אינטרנטית, המאפשרת לזוגות להתחתן במחוז יוטה, ללא הצורך להגיע פיזית לפגישה עם הסמכות המחתנת. הרעיון היה לאפשר לאזרחי יוטה להתחתן מבלי הצורך לצאת מהבית, ובכך לעזור למאמצים למנוע את הפשטות מגםת הקורונה.

  היום הפלטפורמה של מחוז יוטה בארצות הברית מאפשרת לזוגות מכל העולם להסתייע בטקס נישואים חוקי המתקיים בתוך גבולות יוטה, על פי חוקיה, באמצעים הטכנולוגיים.  מספר מצומצם של זוגות מישראל מצאו את הפתרון של נישואי יוטה והתחתנו דרכה. בכך זכו בתעודת נישואין חוקית ומאומתת מטעם ארצות הברית. למרות החוקיות הברורה והלא משתמעת לשתי פנים של ההליך ותעודת הנישואים שקיבלו הזוגות, כשהגיעו למשרד הפנים, לא נרשמו כנשואים במקום, כפי שהחוק מחייב, אלא אולצו להמתין שבועות רבים לרישומם כנשואים. כל זאת על אף ש"סטטוס בירור" נפסל כבר לפני שנים על ידי בג"ץ והעדר סמכות ברור של פקידים ברשות האוכלוסין לא לרשום זוגות המציגים תעודה רישמית מחו"ל המאומתת בחותמת אפוסטיל.

  בתאריך 27.12.20 משרד האוכלוסין פנה לאחד הזוגות שניגשו ואישר בפניהם את חוקיות ואמיתות התעודה לאחר בדיקות מעמיקות אל מול הגורמים הרלוונטים, היו אלו זוג בנות להט"ביות שקיבלו את הרישום המיוחל בתעודת הזהות כנשואות.

  לאחר שזוג נוסף קיבל את האישור ואף שונה גם להם הסטטוס במשרדי האוכלוסין, הוחלט לפרסם את הנושא בר' גליי על מנת לתת פתרון לאלפי זוגות מידי שנה שמנועים מלהתחתן בארץ וגם כפתרון אלטרנטיבי לאלו אשר לא רוצים להתחתן ברבנות.

  ההחלטה פורסמה ב30.12.20 ומאז ועד 18.1.21 הוצאו כ-62 רישיונות ממדינת ישראל, כלומר 120 בני אדם שהחליטו לא לחכות ולהמשיך להתחתן בנישואי יוטה ולפי חוקי ארצות הברית ולהציג את התעודה המאומתת במשרדי האוכלוסין בישראל. כל זאת, למרות ששר הפנים הנוכחי, אריה דרעי, שמזוהה כראש מפלגת ש"ס – אמר שיעצור את "הפרצה" שהתגלתה וכי לא יאשר נישואים שנערכו בצורה זו.

  הדרך היחידה לשנות את החוק בארצות הברית הוא להיות חבר קונגרס בארצות הברית. אין זה כלל "פרצה" כפי שהגדיר השר, אלה אופציה חוקית וראלית להתחתן באמצעותה, לאזרחים של מדינה שלא מאפשרת פתרונות אחרים קבילים ואפשריים עבור כלל תושביה.

  משרד עורכי הדין פינקלשטיין ושות' קיבלו את ייצוגם של הזוגות, שלא זכו לרישום לאחר ההחלטה הלא חוקית של שר הפנים, "פרו בונו" ומייצגים את כל העותרים ובניהם גם את כלל הזוגות שהתחתנו במחוז יוטה, ארה"ב.

  מה האלטרנטיבות לפני נישואי יוטה

  נישואי יוטה הם רק אופציה נוספת שנפתחה במהלך שנת 2020 עבור הישראלים שלא יכולים להתחתן או שלא רוצים להתחתן דרך הרבנות. לאזרחים שאינם משתייכים לקהילת הלהט"ב, פתוחה האופציה להתחתן בכל מדינה שמנפיקה ומכירה בנישואים אזרחיים שנערכו בתחומה ואשר מספקת חותמת אפוסטיל, כך לדוגמא זוגות רבים טסים לאיי סיישל או קפריסין.

  זוגות להט"בים יכולים להתחתן כיום בכשש מדינות ברחבי העולם וע"פ חוקיה של כל מדינה, כך לדוגמא ניתן להתחתן באנגליה לאחר הוצאת ויזת נישואים דרך השגרירות, אך ניתן כיום להתחתן גם דרך אוסטריה, פורטוגל, קנדה, דנמרק וארצות הברית.

  רוב הדרכים להתחתן שמצויינות לעיל, נעצרו מלכת, בעקבות סגירת השמיים והגבולות היבשתיים.

  כדי לסבר את האוזן, במדינת ישראל בכל זמן נתון יש מעל ל-300 אלף זוגות שלא יכולים להתחתן. בכל שנה נתונה מתחתנים כ-40 אלף זוגות ברבנות.

  נישואי יוטה נותנים פתרון מהיר, פשוט ויעיל ששר הפנים, כעת, מנסה להשיג עליו ללא הסבר חוקי. יש המשווים את נישואי יוטה לנישואים שנערכו לא בנוכחות פיזית, לא כך הדבר, התהליך אותו עובר הזוג כולל נוכחות פיזית מול שופט-מחתן מטעם משרד המשפטים האמריקאי. הטקס מתנהל על פי כל החוקים והכללים החלים בארצות הברית. כל זאת גם על פי הבדיקות שנערכוו ע"י רשות האוכלוסין עצמה,  אשר פנתה לשגרירות שיקאגו לאמת את חוקיות התעודה וההליך וקיבלה תשובה כדלקמן:

  לא רק שזאת הייתה תגובת משרד האוכלוסין לנושא, ניתן להבין כי המניעים שעוצרים את הנושא אינם קשורים לחוקיות התעודה או אמיתותה אלא לנושאים פוליטים הנוגעים בדבר. נישואי יוטה צוברים תאוצה מיום ליום וזוגות רבים בוחרים להצביע ברגליים עוד לפני אפילו החלטת בג"ץ בנושא. העובדה הזו מחזקת את המצב שבו אנשים נמצאים כבר שנים, חוסר יכולת להתחתן במדינה שלהם והרצון הנואש לתת ביטוי פומבי לאהבתם.

  לאחרונה ידוע על מדינות נוספות שפנו לדרך של מימוש טכנולוגי המבוסס על אותו הקונספט של מחוז יוטה בארצות הברית. על כן, ניתן לשאר שפתרון זה עתיד נדבך משמעותי בשלל האופציות לחתונה אזרחית מחוץ לגבולות מדינת ישראל.

  מהם הסיכויים שנישואיי יוטה יוכרו בישראל?

  נסתכל לרגע על התהליכים שקורים בעולמנו, ניתן לראות כי בתי משפט בישראל ובעולם בכלל מסתכלים על נוכחות מקוונת כנוכחות העציר/אסיר פיזית בדיונו, כך הם ממשיכים לבצע הארכות מעצר. אפילו הלימודים באוניברסיטה הפכו את פניהם וכיום כ-200 אלף סטודנטים לומדים אף הם תואר אקדמי בפלטפורמת הזום. על בסיס דברים אלו פועלים נישואיי יוטה, אין שום הבדל בין הארכת מעצר ללימודים או לחתונה. ההכרה בנוכחות מקוונת כנוכחות פיזית קיימת גם במדינת ישראל. עוד חשוב לציין שהעתירה לבג"ץ הוגשה כבקשה למתן צו ביניים דחוף ועל כן בית המשפט נתן למשיבים 30 יום לתת את תשובתם בנושא (עד ה – 10 לפברואר 2021) , דבר המראה על דחיפות הנושא וחשיבות ההכרה בנישואים אזרחיים חוקיים שהתבצעו בחו"ל.

  לסיכום: כיום משרדנו מלווה זוגות בשפה העברית, הרוסית ואנגלית, בעזרת פלטפורמה אינטרנטית wedinsea.co.il בכל הליך הנישואים מול מדינת יוטה מתחילתו ועד קבלת התעודה החתומה לביתכם. בנוסף לזה משרדנו קיבל הכרה כנציגיהם הרשמים של משרד המשפטים במדינת יוטה.

  עכשיו כשהפתרון זמין ונוח מה עוצר אתכם? רוצים להתחתן?

  סערת הנישואים אזרחיים בזום דרך יוטה: הוגשה עתירה לבג"ץ
  תפריט
  ×

  שלום!

  לחץ כדי לשוחח בצ'אט ב- WhatsApp

  × מה תרצו לברר?