fbpx

המדריך לחתונה אזרחית

לפרטים והרשמה

  החלטתם להתחתן…מזל טוב!!!

  חתונה אזרחית בישראל – נישואי יוטה – מי יכול להתחתן בזום מבלי לצאת מישראל?

  כל מה שנשאר זה להחליט איך עושים זאת, האם כדאי להתחתן דרך הרבנות? או עדיף להתחתן בחתונה אזרחית ולטוס לקפריסין, פראג או טביליסי? או שתבחרו להתחתן בנישואים אזרחיים בזום מבלי לטוס או לצאת מגבולות מדינת ישראל ?

  לצערם של כ – 300,000 מאזרחי מדינת ישראל, האופציה של חתונה אזרחית בישראל סגורה בפניהם בצורה הרמטית ולא משתמעת לשתי פנים. הרי מי שאינו יהודי על פי ההלכה, אינו יכול להתחתן דרך הרבנות והאופציה היחידה היא לטוס לחו"ל ולקיים טקס אזרחי (או כפי שמיד תראו להתחתן דרך הזום מבלי לצאת מישראל). להלן נפרט את התהליך וההוצאות הכרוכות בסוגים השונים של החתונות שפורטו לעיל.

  כדת משה וישראל – חתונה ברבנות

  אם אתם נמנים עם אלה המורשים להתחתן בארץ, הרי שתתכוננו למסע מיוחד ואקזוטי אשר כל כולו מתקיים דרך הרבנות הראשית לישראל וכולל טקסים דתיים כגון שיעורי הדרכה וטקס טבילה במקווה לכלה, הוצאת תעודת רווקות, פתיחת תיק ברבנות, הבאת עדים להיותכם רווקים והשבעתם בפני הדיינים ובמקרים רבים הוכחת יהדותם של בני הזוג.

  הרי לא כל יהודי הוא יהודי על פי ההלכה (בעיניי הרבנות). עברתם בהצלחה את המסוכות בדרך ליום חתונתכם, אנא תשומת ליבכם להוצאות הכלכליות הכרוכות בחתונה על פי דין תורה במדינת ישראל: פתיחת תיק ברבנות 720 ש"ח, הוצאת תעודת רווקות 300 ש"ח לזוג והדובדבן שבקצפת, התשלום לרב ביום החתונה, אומנם אין חובה לשלם לרב באם חתונתכם מתקיימת לא יותר מ – 15 ק"מ מהמועצה הדתית בה נרשמתם, בפועל, כדרכם בקודש, גובים הרבנים סכומים הנעים בין 1500 ל – 2500 ש"ח לביצוע טקס מכובד ומוזיקלי עם שירה ומזמורים.

  אם כן, החתונה דרך הרבנות תעלה לכם לכל הפחות כ – 5000 ש"ח באם מחשבים את כלל ההוצאות, כולל זמנכם בלקיחת ימי חופש מעבודה לצורך ביצוע הפולחנים הדתיים ועמידה נאותה בפרוצדורה הבירוקרטית. היתרון של חתונה מאין זו הוא כמובן המצאותכם הפיזית בארץ ביום החשוב בחייכם, המשפחה והחברים נמצאים אתכם ושמחים בשמחתכם, בהחלט מחיר שרבים מוכנים לשלם בכדי לחגוג יחדיו עם היקרים להם מכל.

  חתונה בחו"ל – בעד ונגד

  בלית ברירה אחרת, רובם המוחלט של הזוגות המנועים מלהתחתן חתונה אזרחית בישראל פונים לאופציית ברירת המחדל הזמינה היחידה (עד לא מזמן) והיא חתונה בחו"ל. אם החלטת להתחתן מחוץ לגבולות ישראל, באם בקפריסין, צ'כיה, גאורגיה או כל יעד אחר המאפשר חתונה של אזרחים זרים, עליכם להתכונן למסלול הבא: תחילה יש להכין את המסמכים הדרושים לצורך פתיחת תיק הנישואין, בין אלה נמנים תעודות לידה, תמצית רישום ממשרד הפנים, הוכחה כי הנכם פנויים להינשא (לרוב ע"י הוצאת פסק דין לגירושין או התרת נישואים במקרים בהם מדובר בנישואים שניים או לחלופין תצהירי עדים המכירים את בני הזוג ומצהירים כי לא היו נשואים בעבר).

  כל המסמכים הללו צריכים להיות מתורגמים לשפה הרשמית של מדינת היעד בה מתחתנים וכן מואמתים על ידי נוטריון בתוספת חותמת אפוסטיל ממשרד החוץ (תהליך שיכול לקחת אף מספר חודשים). בחלק מהמדינות (גאורגיה לדוגמה) לא מספיק תרגום המסמכים בישראל והחתמת נורטיון ישראלי, יש צורך להחתים בנוסף, גם נוטריון של מדינת היעד.

  אם כן, עלות משוערת של הכנת המסמכים מוערכת בכ – 3000 ש"ח כולל אגרות למשרדי הממשלה השונים בארץ, תרגום נורטיוני, תשלום עבור שליחות למשרד החוץ בירושלים ושליחת המסמכים בדואר רשום לרשויות בחו"ל וכן אגרת רישום נישואים בחו"ל וקבלת תעודת נישואין רישמית עם חותמת אפוסטיל לצורך הגשתה לרישום במשרד הפנים בישראל.

  עברתם בהצלחה את התסבוכת הביורוקרטית (המצריכה לרוב לקיחת מספר ימי חופש מעבודה לצורך השלמתה), עתה הזמן לתכנון טיסות, קביעת מועד הטקס בחו"ל, הזמנת מלון וסידורים אחרים. ככלל, עלות של הוצאות אלו נעמד בכ – 5000 ש"ח לשהייה של 4-7 ימים בחו"ל כשמדובר במדינות בטווח טיסה של מספר שעות ובסכומים גבוהים בהרבה עם החלטתם להתחתן בארצות הברית או מדינות רחוקות יותר.

  הרכיב הנפשי בחתונה מסוג זה הוא המשמעותי ביותר לצורך קבלה החלטה מושכלת, הרי כמות האנשים הקרובים אשר יהיו נוכחים בטקס החתונה הוא מינורי, לרוב בני הזוג נוסעים בגפם וקרוביהם נשארים בארץ ומחכים לבשורות המשמחות ממרחק רב.

  לסיכום ניתן לקבוע בבטחון כי עלות כספית של חתונה בחו"ל מוערך בכ – 8000 ש"ח לזוג לכל הפחות והחסר הרגשי בחתונה במדינה זרה, כאשר רוב רובם של האנשים האהובים נשארו בארץ, הוא משמעותי לאין ארוך מהנזק הכספי אל מול חתונה בישראל. ואם חלילה יחזרו הגבלות הקורונה או מלחמה באירופה, לא עלינו, יש לקחת בחשבון שכל ההשקעה של זמן וכסף יכולה לרדת לטמיון.

  הפיתרון שלנו – חתונה אזרחית במדינת יוטה – ארה"ב, בזום (הוועדות חזותית)

  הבסיס החוקי של חתונה בזום

  חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין), תשי"ג-1953 בסעיף 1 קובע כדלקמן:" עניני נישואין וגירושין של יהודים בישראל אזרחי המדינה או תושביה יהיו בשיפוטם היחודי של בתי דין רבניים."

  אין וויכוח כי במצב המשפטי הקיים, אין התכנות חוקית להתחתן בחתונה אזרחית בישראל שלא דרך הרבנות, אף אם מדובר באזרחים שהם לא יהודים על פי ההלכה, הרי שאין בישראל כל רשות המוסמכת לחתן בני זוג מכל סוג ומין.

  חוק מרשם האוכלוסין תשכ"ה-1965 מגדיר כי לצורך שינוי מעמד אישי לנשוי/אה מספיק כי הזוג בני יציגו תעודה ציבורית רישמית של מדינה זרה, המאומתת בחותמת אפוסטיל (חותמת המאמתת כי התעודה הופקה ונחתמה על ידי גורם רישמי ומוסמך במדינה אשר הנפיקה את התעודה).

  עוד בשנות ה – 70 של המאה הקודמת פסק בית המשפט העליון (פסק דין פונק-שלזינגר) כי מי שהתחתן בחוץ לארץ והציג בפני פקיד הרישום תעודה רישמית ואמיתית, זכאי להירשם במרשם האוכלסין כנשוי, וזאת על אף תוקפו של חוק שיפוט בתי דין רבניים.

  כל עוד התעודה מאומתת בחותמת אפוסטיל ואין טעות עובדתית גלויה על פני התעודה הזוג ירשם כנשוי. בזמנו, דובר על זוג אשר התחתן בקפריסין והגיע לישראל עם תעודת הנישואין הקפריסאית. גם אז, כמו היום בעניין נישואי יוטה, התנגד משרד הפנים לרשום את הזוג אשר התחתן בקפריסין, בטענות שונות ולא ענייניות, לרבות טענות של התנגשות עם חוק שיפוט בתי הדין הרבניים.

  בית המשפט העליון קבע בצורה חד משמעית, כי אין לפקיד הרישום סמכות לקבוע לעניין תוקף הטקס ותוקף הנישואין, לא במדינת החוץ ולא בישראל, כך שברגע שמוגשת בפניו תעודה ציבורית רישמית, עליו לשנות את המצב האישי לנשוי/אה, כל עוד אין טעות עובדתית בתעודה.

  בחודש יולי 2022 קיבל בית המשפט המחוזי את העתירה אשר עסקה בנישואי יוטה, אשר הגיש עו"ד ולאד פינקלשטיין ודרשה לרשום כנשויים זוגות אשר התחתנו באמצעות הוועדות חזותית (זום) במדינת יוטה, בארה"ב. בית המשפט קבע בצורה חד משמעית כי אין לפקיד הרישום את הסמכות לסרב לרשום זוגות כנשואים, כל עוד בתעודה המוצגת אין כל טעות עובדתית (פרטים אישיים, תאריכים וכד').

  חתונה אזרחית בישראל  – נישואי יוטה – מי יכול להתחתן בזום מבלי לצאת מישראל ?

  מחוז יוטה, במדינת יוטה, ארה"ב, מאפשר לכל זוג להתחתן, ללא קשר לדת, גזע, מין, נטייה מינית ומיקום גאורגפי, על ידי נוכחות בטקס אפילו מהבית, באמצעות תוכנת הוועדות חזותית (ZOOM).

  בפועל זה אומר שיכולים להתחתן כל שני אנשים ברחבי העולם, גם אם הם נמצאים במדינות שונות:

  • בני זוג אזרחי מדינת ישראל הזכאים להתחתן ברבנות
  • בני זוג כאשר אחד מבני הזוג אזרח או תושב ישראל והשני תייר/אזרח זר
  • בני זוג אזרחים זרים של מדינות שונות
  • בני זוג מדתות שונות
  • בני זוג שיש להם (או לאחד מהם) עיכוב יציאה מהארץ
  • בני זוג מקהילת הלהט"ב
  • בני זוג שאין להם דרכון (אפשר להתחתן בהצגת תעודת זהות או כל תעודה רישמית אחרת)

  בני זוג הנמצאים בהליך חדלות פירעון או פשיטת רגל

  תעודת נישואין יוטה, תעודת נישואין אלבמה

  למה כדאי להתחתן עם ליווי של משרד עורכי דין ?

  משרד הפנים עושה ויעשה הכל כדי לא להכיר בנישואים אזרחיים שנערכו כאשר בני או בנות הזוג היו בישראל, לאחר פסיקת בית המשפט בעניין נישואי יוטה, הדרך היחידה שלהם לסרב לרשום זוגות היא טכנית, אם בתעודת הנישואין קיימת טעות עובדתית (אפילו אות אחת לא רשומה נכון בהתאם לרשום בפנקסי רשות האוכלוסין), יש סמכות לסרב לרשום את הזוג כנשוי. על כן, מאוד מומלץ להשתמש בשירותים של משרד עורכי דין אשר לו קשר ישיר לארצות הברית והוא מייצג את פקיד מחוז יוטה, כדי למנוע מצבים של עוגמת נפש ברישום במשרד הפנים.

  מעבר לכך, ישנם דרישות מסויימות החייבות להתקיים בזמן עריכת הטקס, כדי שהנישואין יהיו חוקיים בארצות הברית, סיוע של עורך דין מומחה לתחום, אשר גם יהיה נוכח כעד בחתונה של בני הזוג, ימנע מצב בו הטקס נערך שלא לפי כללי מדינת יוטה ויעניק לזוג וודאות משפטית לגבי חתונתם.

  שיתוף הפעולה בין פקיד מחוז יוטה, משרד עורכי דין פינקלשטיין ושות' ובית התוכנה WEB2 יצר פלטפורמה הנקראת WEDinSEA המאגדת את כלל השירותים לצורך עריכת טקס חתונה בזום במהירות, יעילות ותוך בטחון משפטי ולוגיסטי ובמחיר אשר מנגיש את השירות לכל דורש ( 3550 ש"ח כולל אגרות והיטלים, משלוח תעודת הנישואין וחותמת אפוסטיל, כולל ליווי משפטי מלא של הזוג עד לרישום ברשות האוכלוסין וההגירה כנשואים).

  ניתן להתחתן תוך 24 שעות החל מהפנייה הראשונה.

  לסיכום ניתן בהחלט לקבוע כי אופציית החתונה בזום דרך מדינת יוטה היא הזולה, הנוחה והמהירה מכל האפשרויות האחרות העומדות בפני זוג מאורס.

  ניתן להירשם ולבחור את תאריך החתונה בקישור: wedding-reservation

  ניתן גם לפנות בטלפון  03-5114456
  ווטסאפ : 054-9256654

  ושוב..מזל טוב!!!

  בברכה,
  עו"ד ולאד פינקלשטיין

  תעודת נישואין יוטה, חתונה ביוטה

  עכשיו כשהפתרון זמין ונוח מה עוצר אתכם? רוצים להתחתן?

  נישואי יוטה – בפעם הראשונה בישראל חתונה אזרחית מבלי לצאת לחו"ל

  לא נמצאו תוצאות.

  תפריט
  × מה תרצו לברר?