הכרה בנישואים אזרחיים שנערכו במדינת יוטה מבלי שהזוגות יצאו מהארץ

לפרטים והרשמה

  נישואים אזרחיים בישראל אינם מתאפשרים עבור פלח רחב באוכלוסייה, מכיוון שבישראל קיים חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין תשי״ג 1953 ) שאומר: ״עניני נישואין וגירושין של יהודים בישראל, אזרחי המדינה או תושביה יהיו בשיפוטם הייחודי של בתי דין רבניים״.

  מצב זה גורם לכך שזוגות רבים אינם יכולים להינשא בישראל מכיוון שאינם נכללים בקריטריונים לחיתון על פי דת ישראל כפי שהגדירה המדינה ולכן בשנים האחרונות אנו עדים למחלוקת ציבורית שהולכת ומתרחבת ולקולות מכאן ומכאן שמביעים עמדה בעניין.

  למרות הקושי שמערימה המדינה, מוצאים רבים פתרונות יצירתיים. בתקופות ״רגילות״ ישראלים רבים המבקשים להינשא בנישואים אזרחיים יוצאים מגבולות הארץ על מנת להינשא ועושים זאת במקומות בהם זה מתאפשר. חשוב לציין שנישואים אזרחיים המתבצעים מחוץ לגבולות המדינה, מוכרים על ידי המדינה ומאושרים על ידי משרד הפנים, הפרוצדורה היא להגיע עם תעודת הנישואין למשרד הפנים ולהירשם בה כזוג נשוי.

  דרך נוספת המועדפת פחות היא לחיות כ״ידועים בציבור״, אולם זוהי דרך שרבים מוצאים אותה כפחות אטרקטיבית עבורם.

  כפי שציינו, בימים שתיקונם מי שמבקשים להינשא שלא ברבנות כגון חסרי דת, זוגות בני דת שונה, פסולי חיתון וזוגות בני אותו המין, צריכים לרכוש כרטיס טיסה ולטוס למדינות שבהן ניתן להינשא בטקס אזרחי. נישואין אזרחיים ביוטה זו אחת האופציות הקיימות, אם כי האפשרויות הן רחבות בזמנים כתיקונם. אז אם זה לא היה מספיק מסובך ומורכב עד עתה, באה הקורונה וטרפה את הקלפים.

  במשך כשנה שלמה מהיום בו המדינה הנכנס לסגר הראשון, מצאו עצמם זוגות רבים מחפשים פתרונות שיסייעו להם להינשא בזמן שלא ניתן לצאת מגבולות ישראל ומדינות רבות סוגרות את הגבולות. אחד הפתרונות הללו הוא נישואים אזרחיים באונליין.

  בתקופת הקורונה – שאין יודעים עדיין מתי תסתיים – זוגות ישראלים רבים מסורבי חיתון נישאו באופן מקוון מבלי לצאת מהארץ, אולם רק שלושה מהם הצליחו לקבל הכרה רשמית של רשות האוכלוסין בישראל ונרשמו כזוגות נשואים ורבים מהם עדיין מחכים לאישור המיוחל.

  הזוגות נישאו במדינת יוטה בארה״ב בחתונה אזרחית, רשמית, חוקית ומקוונת, אך נתקלו בקשיים רבים שהוערמו עליהם בזמן שביקשו לאשר את הנישואים ברשות האוכלוסין.

  זה קרה כאשר השר אריה דרעי שנחשף לאופן הנישואין היצירתי – שנובע מהאתגרים שמציבה תקופת הקורונה – החל להערים קשיים בדרך למתן האישור והזוגות נאלצו ללכת הלוך ושוב כשעד עתה לא נמצא עבורם פתרון. כל זה קרה משום שהשר דרעי הורה לעצור את הבקשות עד שיוכרע העניין בדרגים הגבוהים.

  ״לדרוס זכויות אדם זה נגד התורה״ אומרת שירה חופש, אחת מני רבים המבקשים לקבל את ההכרה הרשמית של מדינת ישראל וממתינים בכיליון עיניים לאישור. ואילו עו״ד וולאד  פינקלשטיין טוען כי ההחלטה אינה חוקית וכי יש לכבד את החוק האמריקאי.

  חשוב לציין שחוק הנישואים ביוטה מאפשר לזוגות מרחבי העולם להתחתן גם כשמדובר בטקס המתבצע באונליין, בזמן שבישראל משרד הפנים תוקע למהלך הזה מקלות בגלגלים עבור זוגות שבסך הכל מבקשים את זכותם הבסיסית, להיות נשואים ושהמדינה תכיר בכך וכתוצאה מכך מרגישים מתוסכלים ומאוכזבים.

  לא ברור מה הסמכות החוקית שיש לשר הפנים דרעי לעצור את המהלך שנראה כבשורה היסטורית לרבים, אך הזוגות אינם מתכוונים להתייאש ובינתיים אלה שהתחתנו באופן מקוון מצהירים שיאבקו לביטול ההחלטה.

  שר הפנים עצר נישואים אונליין בזום, הזוגות נהרו להתחתן
  תפריט
  ×

  שלום!

  לחץ כדי לשוחח בצ'אט ב- WhatsApp

  × מה תרצו לברר?